Cyklopátranie Medzilaborce 30.6.2018

Všetky úlohy z hry Cyklopátranie Medzilaborce 30.6.2018

07. Socha Laborec

Základné informácie o úlohe

Lokalita Pri obci Habura
Kategória Zaujímavosť
Počet bodov 20
Typ úlohy Geo

Popis: V okolí Habury treba vidieť nielen drevený kostolík, oboru zvierat, ale určite aj bronzovú sochu kniežaťa Laborca. Nádherné výhľady na okolitú prírodu a majestátnosť pozoruhodnej sochy vytvárajú jedinečnú atmosféru, ktorá rozhodne stojí za návštevu.

Socha kniežaťa Laborec je umiestnená nad obcou, na vŕšku nad malebným dreveným kostolom a má úctyhodné rozmery. Vysoká je vyše päť metrov a stojí na takmer dvojmetrovom podstavci z prírodného kameňa. Socha je postavená na pamiatku kniežaťa Laborca a ako symbol jednoty Rusínov. Slovanské knieža Laborec žil na prelome 9. a 10. storočia. Po vpáde staromaďarských kmeňov do Karpatskej kotliny sa knieža s družinou vydali na útek. Na brehu Sviržavy však bol dolapený a popravený. Odvtedy nesie rieka meno Laborec. Autorom bronzovej sochy je akademický sochár Ján Ťapák. V podstavci pod sochou sa nachádza schránka so zeminou zo 106 rusínskych obcí, ktorá symbolizuje jednotu Rusínov.

Dolina pod sochou nesie meno Údolie kniežaťa Laborca. Smerom k soche vedie chodník s informačnými tabuľami.
www.severovychod.sk


Miesto


Obrázky k úlohe

O projekte

Objavujme.sk je projekt turistického portálu Podmevon.sk a vývojárskeho štúdia Pathfinger. Objavujme.sk je vo fáze otvorenej beta verzie. Všetko funguje, ale ďalšie funkcie ešte pribudnú. Ak ste našli chybu, alebo máte tip na nejakú zaujímavú funkciu, napíšte nám prosím.